Fırat Üniversitesinde “Uluslararası Göç Ve Mülteci Sorunun Çözümünde Kamu Yönetiminin Rolü” Konulu Sempozyum Düzenlendi

Fırat Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü tarafından, Uluslararası 11. Kamu Yönetimi Sempozyumunda, Uluslararası Göç ve Mülteci Sorunun Çözümünde Kamu Yönetiminin Rolü konusu konuşuldu.

Fırat Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü tarafından, Uluslararası 11. Kamu Yönetimi Sempozyumunda, Uluslararası Göç ve Mülteci Sorunun Çözümünde Kamu Yönetiminin Rolü konusu konuşuldu.

Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen sempozyumun açılış programına, Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Hasar, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zahir Kızmaz, çeşitli üniversitelerden çok sayıda akademisyen, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı ve Fırat Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Yatkın, sempozyumun Elazığ’da düzenlenmesinde emeğe geçenlere teşekkür ederek, ana teması göç olan sempozyumun başarılı geçmesini diledi.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ ise,  göçün insanlık tarihi kadar eski olan bir olgu olduğunu belirterek, “Göç savaş, doğal afet, sürgünler nedeniyle ortaya çıksa da daha çok iyi yaşam koşullarına ulaşmak amacıyla gönüllü birey ve gruplar halinde dünya üzerinde olmaktadır. Günümüzde uluslararası göç çok önemli boyutlara ulaşmış olup farklı kültürlerin birlikte çalışmasını, dolayısıyla da farklı kültürlerde gelen bireylerin kültürel uyum sorunlarını da beraberinde getirmiş bulunmaktadır. Türkiye, Cumhuriyetin kuruluş yıllarından bu yana başta nüfus mübadeleleri ile gelen göçler olmak üzere büyük göç hareketlerine sahne olmuştur” dedi.

Göçün sadece Türkiye’nin değil dünyanın problemi olduğunu aktaran Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz da, “Hiç kimse kendi yaşadığı yerden isteyerek çıkıp başka yere gitmez. Kendi köyünde uzakta yaşayan herkesin toprağım diye hasret duyduğu yer doğup büyüdüğü yerdir. O yaşadığı yeri her zaman özler. Ancak bir kısım gelişen olaylar insanların bulunduğu mekândan başka bir mekâna göç etmek zorunda bırakmıştır” ifadelerini kullandı.

Sempozyumda son olarak konuşan Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Dünyada birçok medeniyetin göçler üzerine kurulduğunu belirterek, “İslam medeniyeti bir göç medeniyetidir. Mekke’den Medine’ye göç ile birlikte şekillenip dünyanın her köşesine değer götürmüş bir medeniyettir. Bunun dışında bizim coğrafyamızda özellikle icra ettiğimiz kadim medeniyetimiz yine bir göç medeniyetidir. Göçler, medeniyetlerin oluşmasında, insanlığın şekillenmesinde ve bunların kurumsallaşıp bir kamu yönetimi anlayışına dönüşmesinde etkisi çok büyüktür” dedi.

Konuşmaların ardından program Uluslararası 11. Kamu Yönetimi Sempozyumu ile devam etti.