Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğrencileri Başarıya Doymuyor…

IBM Türk tarafından İstanbul’da bu yıl 7.si düzenlenen “IBM Yazılım Akademisi 2014” yarışmasında, Fırat Üniversitesi öğrencileri büyük bir başarı göstererek, Türkiye 1. si oldu.

         IBM Türk tarafından İstanbul’da bu yıl 7.si düzenlenen “IBM Yazılım Akademisi 2014” yarışmasında, Fırat Üniversitesi öğrencileri büyük bir başarı göstererek, Türkiye 1. si oldu.

         İstanbul Yıldız Park Vera Palas’da düzenlenen etkinlikte Fırat Üniversitesi öğrencilerinin 2 projesi ödüle layık görüldü.  

         Yarışmada Birinciliği “Zinde Kal” isimli projesiyle Fırat Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden “Issue” isimli takım kazandı. İkinci ve üçüncü olan takımlar ise sırasıyla Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliğinden “Smart Babies’’ projesiyle JUG takımı ve İstanbul Üniversitesi’nden “E-Sağlık Danışmanı” projesi ile “Paulownia 2” takımı oldu. 

         Konu ile ilgili açıklama yapan Fırat Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Çınar, yarışmaya 2014 yılında Türkiye'deki tüm üniversitelerden olmak üzere 48 takım başvurduğunu belirterek, ön elemeden sonra 28 takımın yarışmaya devam etmeye hak kazandığını söyledi.

         Yrd. Doç. Dr. Çınar, “ Bu takımlar içerisinde de 5 takım finale çağırılmıştır. Bu 5 takım içinden 3’ünün Fırat Üniversitesi’nden olması gurur vericidir. Sonuçta Fırat Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencilerinden Ahmet Müngen, Figen Önün, Gökhan Yılmaz, Fatih Özcan’dan oluşan ISSUE takımı başarılı olarak Türkiye 1.si olmuştur. Türkiye 1. olan takım üyeleri, IBM tarafından tüm Avrupa ülkeleri birincilerinin katılacağı 30 Haziran- 2 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan “IBM Europe Best Student Recognition Event 2014”e davet edilmiştir.

         ISSUE takımı IBM Amerika(IBM US) tarafından düzenlenen “A Smarter Planet for Student” isimli destek programında Türkiye’de ilk destek alan takım olmaya hak kazanmıştır. Buda bizim için gurur verici bir durumdur. Stanford, Northwestern, Texas Austin gibi üniversitelerin destek aldığı bu destek programından destek alan öğrencilerimizi tebrik ederken, bize her türlü desteğini esirgemeyen Rektör Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ ve yöneticilerimize teşekkür ediyorum” dedi.