Languages
                                                     


                       

                            

 

Fırat Üniversitesi Tarım ve Hayvancılık Araştırma Merkezi’nde Bulunan Küçükbaş Hayvan Barınakları Yenileniyor.

Fırat Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Tarım ve Hayvancılık Araştırma Merkezi’nde (TAHAM) bulunan küçükbaş hayvan barınakları yenileniyor.

Fırat Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Tarım ve Hayvancılık Araştırma Merkezi’nde (TAHAM) bulunan küçükbaş hayvan barınakları yenileniyor.

Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesine bağlı TAHAM Çiftliğinde bulunan koyun ve keçilerin barındırıldıkları yerlerin iyileştirme çalışması kapsamında deneme amaçlı bir uygulama başlatıldı.

Yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler veren Fırat Üniversitesi Tarım ve Hayvancılık Araştırma Merkezi Veteriner Hekimi Yavuz Baygeldi, bu sistemin temel hedefinin hayvanların daha temiz bir ortamda barındırılmalarının sağlanması olduğunu söyledi.

Bu kapsamda öncelikli olarak keçilere yönelik ızgaralı bir barınak oluşturulduğunu belirten Veteriner Hekim Baygeldi, “ Bu sisteme göre keçiler tahtadan yapılma bir ızgara sistemi üzerinde barınmaya başladılar. Izgaralar keçi dışkılarının alta geçebileceği kadar geniş ama tırnaklarının geçmeyeceği kadar da dar genişlikte yapıldı. Izgaralar yerden yaklaşık 50 cm kadar yükseğe yerleştirildi. Böylelikle keçilerin dışkıları altta birikecek ve keçilerin dışkıyla teması ortadan kalmış olacaktır. Ayrıca küçükbaş hayvanların özellikle kışın çamurdan yazın da tozdan uzak kalmalarını sağlayarak tırnak ve akciğer problemlerinin önüne mümkün olduğunca geçmek de hedeflenmektedir. Bu deneme amaçlı sistemin olumlu sonuçlar vermesi halinde tüm koyun ve keçilerin barınakların bu sisteme geçilmesi hedeflenmektedir” dedi.